Hamilelik Hakkında Bilgiler
Gebelikte Bel ve Sırt Ağrısı
Yazar: - 23 Kasım 2017
415
0

Gebelik dönemi bir yandan bebeğin bir an önce doğmasının merak ve heyecanla beklendiği, bir yandan da çeşitli şikayetlerin yaşanabildiği bir zaman dilimidir. Vücudun geçirdiği değişimlere ayak uydurabilmesi bu süreçte önemlidir ve bazen aşırı baskı, denge sorunu gibi nedenlerden dolayı vücudun çeşitli yerlerinde ağrı görülebilmektedir.

Bel ve Sırt Ağrısı Neden Olur?
Hamilelik döneminde anne adayları en çok bel ve sırt ağrısı çektiklerinden bahsederler. Bu ağrılar hem vücudun kendini bebeği taşıyabileceği şekle girmesinden dolayı olabilirken, vücudun kendini doğuma hazırlamasından da kaynaklanabilmektedir. Sonuçta fetusun ağırlığı özellikle hamileliğin son aylarında hızla artış gösterir ki bu da vücudun bel ve sırt kısmına ciddi anlamda ağırlık binmesine sebep olur.

Ağrıların Şiddeti Herkeste Farklı Olabilir
Yaşanan bu ağrılar elbette doktor ile paylaşılmalıdır; ancak genelde normal sebeplerden dolayı olduğu da akıldan çıkartılmamalıdır. Hamilelikte bel ve sırt ağrısına sebep olabilecek diğer bir unsur da vücuttaki bağların gevşemesine sebep olan hormon olan relaxinin artış göstermesidir. Bu hormonun artmasının nedeni ise bebeğin doğum kanalından rahat geçmesine yardım etmektir. Herkesin vücut yapısı farklı olduğundan herkes bu tarz bel ve sırt ağrıları yaşamayabilir; fakat görüldüğü gibi yaşanıyorsa da dinlenerek, uzun süre ayakta kalınmamasına, ağır yük kaldırmamaya, rahatsızlık verecek duruş şekilleri almamaya ve egzersiz yapmaya özen gösterilmesi bu ağrıların azalmasını sağlayacak basit uygulamalardır.


Egzersiz Yapılması Fayda Sağlayacaktır
Gebelik döneminde özellikle egzersiz yapılması hem vücudun adaptasyonunu kolaylaştırarak bu ağrıların azalmasını hatta hiç görülmemesini sağlamakta hem de anne adayını psikolojik anlamda rahatlatarak hem doğuma hem de doğumdan sonraki döneme hazırlanmasını sağlamaktadır. Kısacası bu ağrılar genelde gebeliğin bir sonucu olan geçici ağrılardır ve doğumdan kısa süre sonra da geçeceklerdir. Bu dönemde anne adayı ne kadar sakin ve rahat olursa bu gibi sıkıntılar da o denli az yaşanacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ