Hamilelik Hakkında Bilgiler
Gebelikte Bebeğe Müzik Dinletmek
Yazar: - 21 Eylül 2017
315
0

Gebelik döneminde bebeğinin doğduktan sonra hareketli mi, huzurlu mu, sakin mi, huysuz mu olacağını her anne adayı merak eder ve bebeğin doğumdan sonra dış dünyaya olan adaptasyonunu olabildiğince kolaylaştırmak adına da gebelik döneminde elinden geleni yapar.

Bebek Ne Zaman Sesleri İşitmeye Başlar?
Örneğin gürültülü ortamlardan ve stresten uzak durmaya çalışan anne adayı, bu sayede bebeğinin de sakin olacağına inandığı için o şekilde hareket eder. Hamilelik zamanında bebeğe müzik dinletmek de bebeği sakinleştirmek için yapılan diğer bir harekettir. Bebeklerin gebeliğin 5. ayından sonra sesleri duyabildiği artık kanıtlanmış bir gerçektir. Anne adayı da bu bilgiden yola çıkarak bebeğini rahatlatmak adına ona genelde klasik müzik dinletmektedir.

En Net Duydukları Sesler Annesinin Sesi
Bebekler anne karnında anne kalbinin atış sesini duyduklarından çalınan müziğin de bu ritme uygun olması bebek açısından daha iyi olacaktır. Hareketli müziklerin dinletilmesi ters bir etki yaratarak bebeğin huysuzlaşmasına sebep olabilmektedir. Bebekler sesleri duymaya başladıktan sonra en net duydukları ses annelerinin sesidir. Dışarıdan gelen diğer tüm sesler tam olarak net değil, boğuk bir şekilde bebek tarafından duyulmaktadır.


Bebeğe Müzik Dinletmenin Faydaları
Hamilelikte bebeğe müzik dinletmenin bebek gelişimi ya da bebeğin zekası üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır ya da varsa da bu henüz ortaya çıkmamıştır. Fakat müziğin hem bebeği hem de anne adayını sakinleştirici etkisinin hem anne adayının hem de bebeğin stresten uzak durmalarına yardımcı olduğu bir gerçektir. Bu nedenle gebelikte klasik müzik dinletilen bebeğin de doğduktan sonra bu müziği hatırlayarak bunu sevmesi muhtemeldir. Kısacası gebelikte bebeğe müzik dinletmek elbette zorunlu değildir; fakat hiçbir kötü etkisi olmadığını ve bu nedenle de müzik seven anne adaylarının gönül rahatlığıyla hem kendileri hem de bebekleri için müzik dinlemelerinin yerinde bir davranış olacağını söylemek doğru olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ