Hamilelik Hakkında Bilgiler
Gebelikte Aşırı Kilonun Etkileri
Yazar: - 20 Eylül 2017
231
0

Gebe kalındığının farkına varılıp emin olmak adına doktora ilk kez muayeneye gidildiğinde doktor gebeliğin kesinleştiğini belirttikten sonra ilk olarak anne adayının tansiyonuna ve kilosuna bakmaktadır. Tansiyon ne kadar önemliyse anne adayının hamile kaldığı zamanki kilosu da bir o kadar önemlidir. Yani hamile kalınmak isteniyorsa ve anne adayının kilosu normalden daha fazlaysa hamileyken rejim yapamayacağı ve devamlı kilo alacağı için verilmek istenen kilonun hamile kalmadan önce verilmesi gerekmektedir. Sonuçta gebe kalındığında bebeğin devamlı olarak vitamin ve mineral alması için anne adayının da vitamin ve mineral eksikliği yaşamaması adına gıdasına özen göstermesi gerekmektedir. Bu durum gebelikte aşırı kilo alınabilir anlamına gelmemektedir. Zaten doktor kontrolüne de her gidildiğinde anne adayının kilosu takip altına alınmaktadır ve doktorun verdiği tavsiyelere uygun şekilde beslenmeye devam edilmelidir.

Hamile Anne Adayları Neleri Yememeli?
Örneğin aşırı kalorili yiyecekler olan hamur işi ya da tatlı gibi gıdaların eğer ki anne adayı kiloluysa fazla tüketilmemesi doktor tarafından önerilmektedir. Hamilelik döneminde aşırı kilonun etkileri düşünüldüğünde öncelik yüksek tansiyon ve diyabet riskinin daha fazla olduğunu söylemek doğru olacaktır. Obez anne adayının bebeğinin ultrasonda ölçümlerinin alınması ve karın kısmında aşırı yağ olduğundan amniosentez yapılması da zorlaşmaktadır.

Kilolu Annenin Bebeğe Etkisi
Ayrıca kilolu olan anne adayının normal doğum yapması biraz daha zorlaşırken bebeğin de ilerde obez olma riski artmaktadır. Emzirmede ve doğum sırasında problemlerin de yaşanabileceğinin ve yenidoğanın ölüm ve yoğun bakıma alınma riskinin arttığının bilinmesi hamilelikte aşırı kilonun etkilerinin ne denli ciddi boyutta olabileceğinin bir kanıtıdır. Bu nedenle kilo problemi olan anne adayları bu sorunlarını, yani vermek istedikleri kadar kiloyu gebe kalmadan önce vermelidir. Bu sayede daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilme olasılığı artmaktadır.


İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ