Hamilelik Hakkında Bilgiler
Gebelikte Araba Kullanılır Mı?
Yazar: - 20 Eylül 2017
261
0

Hamilelik dönemi boyunca kadınların dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Gebelik dönemi boyunca her ilerleyen ay da bazı hareketleri ve bazı işleri yaparken daha yavaş hareket edilebilir. Bazı hareket ve olaylardan uzaklaşma durumu gerçekleşmektedir. Doğum zamanı yaklaştıkça sınırlamaların artması normal bir durumdur. Bazı durumlarda hamileliğin düşük riski oluşturduğu durumlarda birçok hareketten hatta ihtiyaçların da yardımlarla karşılanabildiği durumlar oluşmaktadır.

Kaçıncı Haftadan Sonra Araç Kullanmak Risklidir?
Normalde hamilelik döneminde araba kullanmak 30. Haftaya kadar rahatlıkla yapılabilir. 30. Haftadan sonra da anne adayında ani olarak kan şekerinde düşmeler veya tansiyon da düşmeler meydana gelebilme söz konusudur. Bu durumlarda anne adayı dikkat dağınıklığı yaşayabilir. Bu durumda anne adayının araba kullanmasını engellemektedir. Uzmanların yaptıkları araştırmalarda son olarak sınırın 30 haftaya bağlandığı gözlemlenmiştir. Araba kullanımı esnasında emniyet tedbirleri doğrultusunda kullanılan emniyet kemerinin her zaman takılması gereklidir. Bu durumlarda anne adayı emniyet kemeri kullanımı esnasında çapraz parçanın karnın üstünden geçecek şekil de konumlanmalıdır. Yatay parçanın da karnın alt kısmından geçmesi daha doğru bir pozisyondur. Araba kullanımı esnasında bazı anne adaylarının emniyet kemeri takmadığı ve arabalarda bulunan hava yastığı sistemlerine güvenerek hareket ettikleri bilinmektedir. Bu durumların son derece yanlış olduğu araba içerinde bulunan hava yastıklarının sürücünün araba içerisinde zarar görmesini engellemek adına kullanılmaktadır. Bu durumlarda ciddi bir trafik kazası, emniyet kemerinin takılı olmadığı durumlarda bile araçtan dışarıya fırlama durumu oluşur. Hava yastıkları bu durumu engelleyecek bir sistem değildir. Sürücüler trafik esnasında dikkatli ve stres yapmadan araçlarını kullanmaktadırlar.

Trafikte Stres Yaşanması
Anne adayları belirli sürelerden sonra dikkat eksikliği ve stres oranlarında artma oluşmaktadır. Bu durumlarda dış etkenlerin en fazla olduğu trafikte sıkışma ve zaman kaybetme olayları bu stresin artmasına neden olur. Erken doğum vakalarını tetikleyen nedenlerden uzak durulması gerekir. Ani frenlerden de uzak durulması gerekmektedir. Hamilelikte araç kullanmak adına daha sakin ve dikkatli kullanım şarttır.


İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ