Hamilelik Hakkında Bilgiler
Gebelikte Antibiyotik Kullanımı Sakıncalı Mıdır?
Yazar: - 20 Eylül 2017
258
0

Gebelik, çeşitli yasak ve sorumlulukların da bir araya geldiği bir döneme denk gelmektedir. Anne adayı bebeği için her şeyin en iyisini ve en doğrusunu yapma çabası içindeyken beslenmesinden oturup kalkmasına kadar her şeye dikkat eder. Bebek bu dönemde annedeki vitamin ve mineralleri kendisi aldığından doktor tarafından bazı takviye ilaçlar anne adayına verilebilmektedir. Kalsiyum, folik asit ya da magnezyum eksikliği gibi durumlarda bebeğe ya da anneye hiçbir zararı dokunmayan bu ilaçların alımı son derece önemlidir. Bu gibi durumlarda elbette bilinçsizce ilaç kullanılmamalı, mutlaka doktor gözetimi altında doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Her İlaç Her Hamile Kadında Aynı Etkiyi Göstermez
Bunun dışında gebelik döneminde çeşitli ağrılarla da karşılaşılabilmekte ve bu durumda ağrıyı ortadan kaldırarak anne adayını rahatlatmak adına zararsız ya da en az zararı dokunacak ilaçlar da doktor tarafından yazılabilmektedir. Fakat asla kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır; çünkü bir hamileye iyi gelen bir ilaç başka bir hamileye iyi gelmeyebilmektedir. Bu nedenle anne adayları kullandıkları ilaçları asla başka kişilerle karşılaştırmamalıdır.

Doktor Gözetiminde Antibiyotik Kullanılabilir
Hamilelik döneminde ağrı dışında çeşitli hastalıklarla da karşılaşılabilinmektedir. Örneğin idrar yolu ya da solunum gibi çeşitli enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gerekebilmektedir. Ya da sinüzit, ishal gibi durumlarda da doktor tarafından antibiyotik tavsiye edilebilmektedir. Hamilelikte antibiyotik kullanımı tamamen yasak değildir; çünkü riskli ya da enfeksiyon gibi tehlikeli durumlarda daha kötü sonuçların doğmasına ihtimal vermeden hastalığın durdurulması gerekmektedir. Bu nedenle çok acil durumlarda antibiyotiğe başvurulabilmektedir. Bu nedenle doktorlar bu gibi durumlarda hiçbir zararı dokunmayan ya da en az zararı verebilecek ilaçlara yönelmektedirler. Bu gibi durumlarda alınması gereken bir risk olduğu doğrudur; fakat daha kötü durumların ortaya çıkmaması adına gerektiğinde hamilelik döneminde antibiyotik kullanımı gerekli olabilmektedir.


İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ