Hamilelik Hakkında Bilgiler
Gebelikte Alkolün Zararları
Yazar: - 15 Eylül 2017
255
0

Hamilelikle beraber çeşitli dikkat edilmesi gereken durumlar olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Hamile kalınması anne adayına bazı konularda sınırlama getirebilmektedir. Hamileyken daha az çay ya da kahve tüketilmesi gerektiği gibi asla tüketilmemesi gereken maddeler de bulunmaktadır. Bunların başında gelenlerden bir tanesi de alkoldür.

En Tehlikeli Durumlar
Hamilelikte alkolün zararları epey fazladır. Alkol plasentayı geçerek bebeğe zarar verebilmektedir. Alkolün içinde bulunan teratojen maddesi oldukça zararlıdır. Alkolden dolayı düşük ya da erken doğum gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bununla beraber bebekte çeşitli anomalilerin de görülmesi muhtemeldir. Örneğin bebeğin kilosu normal bir bebekten daha az olabilir ya da daha başka türden doğumla ilgili problemler yaşanabilmektedir. Alkolden etkilenen bebeklerin fetal alkol sendromu geçirdiği söylenmektedir. Ne kadar alkol miktarı tüketilmesinin bebeğe zararı dokunmayacağı gibi bir bilgi söz konusu değildir; fakat azı bile zararlı olabilirken ne kadar çok tüketilirse bebeğin sağlığını o denli tehlikeye atmaktadır. Fetal alkol sendromu olan bebeklerin genelde üst dudakları daha ince, burunları kısa ve yukarıya dönük, çeneleri ve gözleri küçük olmakla birlikte görme ve işitme sorunları bulunabilmektedir. Dahası alkole maruz kalan bebeklerin kalp, kol, bacak, eklem, böbrek, iskelet sistemi anomalileri gibi ciddi anlamda problemleri olabilir. Zeka geriliği, hiperaktivite, dikkat eksikliği, hafıza bozukluğu ya da asabiyet gibi sorunlarla da karşılaşabilen bebek, fetal alkol sendromuna yakalandığında bu durum onu hayatının sonuna kadar etkilemektedir.

Alkol Kullanmayın
Gebelikte döneminde alkol kullanmanın zararlarından dolayı hamileyken kesinlikle alkol alınmaması, eğer bırakılamıyorsa mutlaka bir uzmana danışılarak bırakması gerekmektedir. Bebekte sağlıkla ilgili problemlerle karşılaşılması istenmiyorsa bilinçli bir şekilde davranılmalı ve onu kötü şekilde etkileyebilecek hiçbir davranışta bulunulmamalıdır. Sonradan başka pişmanlıklar yaşanılması istenmiyorsa bazı şeylerin önleminin baştan alınmasında fayda vardır.


İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ