Hamilelik Hakkında Bilgiler
Gebelik Döneminde Ameliyat Olunması Riskli Mi?
Yazar: - 24 Ağustos 2017
316
0

Gebelik döneminde bazen hastalık vb kaçınılmaz durumlar olabilmektedir. Anne adayı kendine ne kadar dikkat etse de bazen istenmeyen olaylar yaşanabilmektedir. Gebelik döneminde ameliyat olunması da bu olaylardan biridir. Gebelikte ameliyat olunması düşük ya da erken doğum gibi çeşitli riskleri de beraberinde getirmektedir.

Düşük Riski Var Mı?
Uzman görüşlerine göre gebeliğin ilk 3 ayında ameliyat olunması düşük riskini beraberinde getirirken son 3 ayında olunması da erken doğum riskini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle eğer ameliyat planlı bir ameliyatsa bunun gebeliğin ortasındaki dönemde yapılması doktorlar tarafından uygun görülmektedir. Yani örneğin ameliyat apandist, barsak ya da basur gibi bir ameliyatsa ilk 3 ayın geçmesi beklenebilir ve 4, 5 ya da 6. ayda yapılması uygun görülebilir. Fakat trafik kazası, kesici alet kazası vb acilen ameliyat yapılması gereken durumlar da yaşanmıyor değildir. Özellikle trafik kazaları günümüzde oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenle bu gibi ameliyat gerektiren durumlarda doktorlar ne şekilde uygun görürse ona göre hareket edilmelidir.

Anestezi Durumu
Ameliyat esnasında yapılacak anestezi şekli de doktora kalmış bir durumdur. Sonuçta uzman olarak öncelikle onun dediğinin olması en doğrusu olacaktır. Ameliyat edilecek olan bölge karından ne kadar uzaksa risk de o kadar azdır. Örneğin bir basur ameliyatı bir apandist ameliyatına göre içinde daha az risk barındırmaktadır. Görüldüğü üzere hamilelik döneminde ameliyat olmanın getireceği tehlikeler ameliyatın türü ve gebeliğin dönemine göre değişiklik göstermektedir. Yinede hiç böyle bir durumla karşılaşılmaması en iyisi olacaktır. Sonuçta sadece ameliyatın kendisi değil ameliyattan sonra alınması gereken ağrı kesici ve çeşitli iyileştirici ilaçların da bebeğe zarar verme durumu fazladır. Bu nedenle ameliyat eğer acil değilse mutlaka uygun olan döneme kadar bekletilmeli ve eğer acilse doktora danışılarak yapılması gereken yapılmalıdır.


İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ