Hamilelik Hakkında Bilgiler
9 Aylık Gebelik (34-40. Haftalar Arası)
Yazar: - 07 Ağustos 2017
368
0

Anne ve baba adayları için sabırsızlıkla geçen gebelik sürecinin son ayına gelindiğinde heyecan daha da artar ve 9 aylık hamilelik sürecinin bitiminde artık bebeğin geleceği gün iple çekilmeye başlanır. Annesinden “Seni 9 ay 10 gün karnımda taşıdım” cümlesini hemen hemen herkes duymuştur ve gebelik süreci tam da bu kadar sürmektedir, yani toplamda 280 gün. Gebelik normalde tam 40 hafta sürse de bazen 38, bazen de 41. haftada doğum gerçekleşebilmektedir. Fakat bu gibi durumlarda, tıbbın da gelişmiş olmasından dolayı çok fazla sorun yaşanmamaktadır. 41. ayda bazen bebeğin suyu azalabildiğinden normal doğumu beklemeden sezaryen ile alınması doktor tarafından uygun görülmektedir. Gebeliğin 36. haftasından itibaren haftalık olarak kontrollere gelinir ve bebeğin ne zaman gelebileceği ile ilgili tahminlerde bulunulabilir.

Bebeğin Doğum Kanalına Girmesi
Bebek bu son ayda kendini doğuma hazırlayarak doğum kanalına girer ve anne adayının karnı da aşağı iner. Bu nedenle mide yanması ya da sırt ağrısı gibi şikayetlerde azalma görülebilir. Bebeğin yağ dokusunun arttığı bu ayda bebek kilo almaya devam eder ve anne adayında bazen sancılar görülebilir. Sancılar bazen hissedilebildiği gibi hissedilmeyedebilir; bu nedenle bu ayda doktor kontrolüne mutlaka gitmek gereklidir. Doğum sancısının gerçek doğum sancısı olup olmadığını anlamak için sancıların şiddeti ve sıklığına bakılması gerekmektedir.

Doğum Sancıları
Normal doğum sancıları önce kısa süreli ve uzun aralıklı olarak başlarken sonrasında bu aralıklar kısalır ve sancı daha sık ve şiddetli olarak kendini hissettirmeye başlar. Bu da doğumun başlayacağına bir işarettir. Kanama, suyun gelmesi, bebek hareketlerinin azalması ya da başka herhangi anormal bir durum fark edildiği zaman hemen doktora gidilmesi yapılacak en doğru davranıştır. Her şey normal gittiği takdirde 9 aylık gebeliğin sonunda anne adayı bebeğini kucağına alacak ve “anne” olacaktır.


9 Aylık Hamilelik Videolu Anlatım

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ