Hamilelik Hakkında Bilgiler
8 Aylık Gebelik (29-33. Haftalar Arası)
Yazar: - 07 Ağustos 2017
357
0

Gebeliğin iyice ilerlediği 8 aylık hamilelik döneminin ilk haftası olan 30. haftada bebeğin ağırlığı 1,5 kiloya ve boyu da 25 cm’e ulaşmış olmaktadır. Bu haftada solunum egzersizlerini iyice arttırmış olan bebek 31. haftada dünyaya gelirse yine akciğeri tamamen gelişim göstermediğinden yoğun bakımda kalmak durumunda kalabilir; fakat bu haftada doğan bebeklerin hemen hemen hepsi uygun sağlık koşulları olduğu takdirde yaşamaya devam etmektedir.

Bebek Hareketlerinde Azalma
32. haftada bebek hareketlerinde biraz azalma hissedilebilir ki bebeğin hareketinin azalmasından şüphe eden anne adayı sol tarafına doğru uzanarak bebek hareketlerini kendi de sayabilir. Eğer 2 saat içinde 10 ve daha fazla hareket yapıyorsa sıkıntı olmadığı tahmin edilebilir. Fakat hareketleri 10’dan az ise mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Bebek hareketlerinin aniden kesilmesi de bir soruna işaret olabilmektedir. Bu nedenle durumdan emin olmak adına doktora danışılması en doğrusudur.

Annenin Kalp Atışları Hızlanır
8 aylık hamilelik döneminde annenin kalp atış hızı %20 yükselir ve bebeğin yaptığı baskıdan dolayı varis ya da hemoroid oluşma durumları da görülebilir. Bu rahatsızlıklar doğumdan sonra ya tamamen yok olur ya da azalır. Yine bebeğin yaptığı basınçtan dolayı anne adaylarının göz kapakları ve yüzünde şişlik görülür ve oksijene duyulan ihtiyaçtan dolayı solunum hızı ile derinliği artar. Memelerde büyüme gözlenirken rahimde kasılmalar meydana gelebilir ki bu kasılmalar erken doğuma da işaret ediyor olabilir. Bu nedenle durumun doktor ile paylaşılmasında fayda vardır. Bu aylarda idrar yolu enfeksiyonu olunmamasına da dikkat edilmelidir. Eğer ağrılı idrara çıkma ve sırt ağrısı gibi şikayetler varsa anne adayı hemen doktora gitmelidir; çünkü enfeksiyon fark edilmezse böbreğe zarar gelebilir ve erken doğum tetiklenebilir. Bu dönemde çatlaklar da oluşabilmektedir ve doğumdan sonra bazıları geçerken bazıları deride kalabilir.


8 Aylık Hamilelik Videolu Anlatım

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ