Hamilelik Hakkında Bilgiler
7 Aylık Gebelik (25-28. Haftalar Arası)
Yazar: - 07 Ağustos 2017
419
0

7 aylık hamilelik sürecinde artık oturup kalkması iyice zorlaşan anne adayının zaman zaman yalancı doğum sancıları da olabilmektedir ve bu çoğu zaman gerçek sancı ile karıştırılabilmektedir; fakat bilinmesi gereken şudur ki yalancı doğum sancıları bazen uzun bazen kısa süreli ve düzensiz olabilirken gerçek doğum sancıları uzun süreli, düzenli ve çok daha şiddetlidir. Fakat kısa süreli sancılar da erken doğuma işaret edebileceğinden bu durumun mutlaka doktora haber verilmesi gerekmektedir.

Bebeğin Ellerinin ve Tırnaklarının Oluşumu
7 aylık hamilelikte de hızla gelişmeye devam eden bebeğin artık elleri ve tırnakları tamamlanmıştır ve ellerini yumruk bile yapabilen bebek artık vücudunun çeşitli yerlerine dokunarak kendini hissedebilmektedir. Kaş, kirpik ve el ve ayak izi oluşumu da başlayan bebeğin saçları da uzamaya devam eder. 26. haftada bebek 500 gr ile 1 kg arasında ağırlığa sahiptir. 27. haftada bebek, dünyaya gelecek olan bebeğin birebir aynısı, yalnızca daha küçük halidir. Ayrıca akciğer ve karaciğer gibi hayati önem taşıyan organları ile bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bebek sık sık uyuyup uyanır; fakat bir yetişkinin uyku düzenine sahip değildir. Daha çok 20-30 dakikalık sürelerle uyuyup uyanır ve hemen hemen her hareketi de belirgin ölçüde hissedilir.

Boyu ve Kilosu
28. haftanın bitiminde boyu 24 cm ve ağırlığı 1 kiloya ulaşan bebeğin doğumdan önceki hayatının %70’i tamamlanmış olmaktadır. 7 aylık gebeliğin 28. haftasında anne adayının rahmi, göbeği ve göğüs kafesi arasına dek genişlemiştir. Kan basıncı da artış gösteren anne adayında çarpıntılar olabilmektedir. Bebek hareketlerinin en yoğun hissedildiği haftalar olan 27 ile 32. haftalar arasında anne her hafta 1 kilo alır ve 24 ile 28. haftalar arasında olası şeker hastalığı ihtimaline karşı halk arasında daha çok şeker yüklemesi olarak bilinen glikoz tolerans testi uygulanır.


7 Aylık Hamilelik Videolu Anlatım

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ