Hamilelik Hakkında Bilgiler
6 Aylık Gebelik (21-24. Haftalar Arası)
Yazar: - 07 Ağustos 2017
392
0

Gebeliğin yarıdan fazlasının tamamlanmış olduğu 6 aylık hamilelik döneminde bebek oluşumu tamamlanmış ve bebek, anne karnında çeşitli hareketleri yapmaya başlamıştır. 21. haftada artık amniyon sıvısını yutan ve idrarını da yapan bebeğin sindirim sistemi gelişmiştir ve bebeğin kan hücreleri oluşmaya başlamıştır.

Tat Alma ve Dokunma Duyularının Gelişimi
Artık hareketlerini sıklaştıran bebeğin dokunma ve tat almak duyularının da geliştiği 22. haftada bebeğin kendi vücuduna dokunarak dokunma duyusunu ölçtüğü ultrason yardımıyla gözlemlenebilmektedir. Akciğerin gelişim gösterdiği 23. haftadan önce dünyaya gelen bebekler akciğerleri henüz gelişmediğinden solunum yapamaz ve dolayısıyla yaşama şansları da oldukça azdır. Fakat iyi sağlık koşullarının olduğu yerlerde gerekli müdahaleler ile yaşayabilen bebekler de vardır. Fakat yine de çoğunlukla çok sağlıklı bebekler olamazlar ve zeka geriliği, körlük gibi ciddi sakatlıklarla karşılaşılabilir.

Akciğerlerin Gelişimi
23. haftada doğan bebekler artık akciğerleri geliştiği için solunumu gerçekleştirir ve hayatta kalıp sağlıklı bir birey olma yolunda ilerleme şansları da daha yüksektir. 24. haftada daha çok baş aşağı duruşa, yani normal doğum duruşu pozisyonuna geçen bebekler yarı yarıya yaşama şansına sahiptir. 6 aylık hamilelik döneminde anne adayının tansiyonu düşüktür ve kalbi fazladan kan pompaladığı için kan miktarı yüksektir. Demir eksikliğine sebebiyet verebilecek olan bu durumdan sakınmak için doktor tarafından demir takviyesi yapılabilinir. Diş etlerinde kanama görülebileceği gibi rahimde ağrısız kasılmalar da olabilir. Annenin göğüs kafesi genişler ve göğsünden sarımsı damlalar gelebilir ki bu, göğsün kendini emzirmeye hazırladığına işaret etmektedir. Rahimdeki kasılmalar sık oluyorsa mutlaka doktora görünülmelidir; çünkü bu erken doğum olabileceğine dair bir belirti olabilmektedir. Onun dışında kanama ya da herhangi başka bir ağrıda da bilinçsiz bir adım atmamak adına mutlaka doktora başvurulması ve gerekli müdahalenin yapılması gerekmektedir.


6 Aylık Hamilelik Videolu Anlatım

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ