Hamilelik Hakkında Bilgiler
 5 Aylık Gebelik (17-20. Haftalar Arası)
Yazar: - 07 Ağustos 2017
433
0

Bebeğin gelişiminin yanı sıra anne adayında gözle görülür değişimlerin de yaşandığı 5 aylık hamilelik döneminin ilk haftası olan 17. haftada bebeğin saçları uzamaya devam ederken kasları da gelişir ve bebek hıçkırmaya bile başlar. Bu, bazen hissedilebileceği gibi hissedilmeyedebilir. Yine bu haftada vücudun ısısının dengede tutulmasına yarayan kahverengi bir yağ dokusu meydana gelmektedir.

Bebeğiniz Sesleri Duymaya Başlar
18 haftalık bebeğin kemik yapısı güçlenmeye devam ederken işitme sinirleri de gelişim göstermekte ve bebek, sesleri duymaya başlamaktadır. Yutkunma hareketinin de bu haftada gelişmesiyle bebek amnion sıvısından birazcık yutabilmektedir. İşitme duyusu artık iyice gelişen bebeğiniz ile gebeliğin 19. haftasında konuşabilir hatta ona müzik dinletip şarkı söyleyebilirsiniz. Bilinçli olarak başını oynatması ve parmağını emmesi de yine bu haftada görülmektedir. Ayrıca 19. haftada böbrekleri de gelişen bebek artık idrarını da yapmaya başlar. 20. haftada deri katmanlarının oluşmasıyla birlikte derisi de iyice kalınlaşan bebeğin saç ve tırnakları da uzamaya devam eder ve anne adayı bebek hareketlerini fark edebilecek seviyeye gelir.

Demir Eksikliği Olabilir
5 aylık hamilelikte bir yandan bebeğin sağlıklı gelişmesi için hormonların artışı sürerken öte yandan kalp de kan pompalamaya devam eder. Demir eksikliğine neden olabilecek bu durumda takviye olarak demir alınması söz konusu olabilir. Aksi halde kansızlıktan dolayı güçsüzlük, yorgunluk hali ya da hastalıklara karşı dirençsizlik durumu yaşanabilir. Akciğer kapasitesi genişleyen anne adayının nefes alıp verişleri de daha hızlı olur ve vücudun dengesini sağlaması adına oturup kalkma gibi hareketleri yapmak biraz daha güçleşir. Sindirim sistemi tembelleşen anne adayı kabızlık ya da idrar enfeksiyonu gibi problemlerle de karşılaşabilir. Bu durumda doktora başvurulması yapılacak en doğru harekettir. 20. haftada anne adayı normalde 4-5 kilo alır ve karın da belirgin bir hale gelir.


5 Aylık Hamilelik Videolu Anlatım

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ