Hamilelik Hakkında Bilgiler
4 Aylık Gebelik (12-16. Haftalar Arası)
Yazar: - 07 Ağustos 2017
924
0

4 aylık hamilelikte anne adayı her doktor kontrolüne gidildiğinde değerlendirilmeye devam etmektedir. Anne adayının kilosu ve tansiyonu özellikle sağlıklı bir gebelik geçirilmesi açısından önemlidir. Rahmin pelvik kemik yapısının içinde bulunması ve idrar kesesine baskı yapmasından dolayı yaşanan sık tuvalete gitme durumu, rahmin pelvis dışına çıkmasından sonra normal düzeye gelir.

Organların Oluşumu
Artık 12. haftada bebeğin tüm organları oluşmuştur ve bu organlar boyut olarak büyümeye başlamıştır. Tırnak ve saçı bile uzamaya başlayan bebeğin kalp atışı da dakikada 120 ile 140 arasında değişmektedir. Bu haftada anne adayında görülen bulantı gibi belirtiler de azalma göstermektedir. Karaciğerin safra, pankreasın da insülin üretmeye başladığı 13. haftada eğer bebek erkek ise cinsiyeti penisinden dolayı hemen teşhis edilebilir. Anne adayı vücudun adaptasyon sürecinde olmasından dolayı karnının sağ tarafında ağrı hissedebilir. Bu ağrılar zararsız olduğu gibi aynı zamanda geçici sürelidir. Genelde tüm sorunların sona erdiği ve vücudun uyum sağladığı hafta olan 14. haftada meme ve meme ucu kendini emzirmeye hazırlayarak büyüme gösterir ve yine bu haftada bebek solunum hareketlerini sıklaştırır. Göz, kulak ve boynun gelişiminin devam ettiği bu haftada bebeğin başı, eli ve ayağı hareket etmeye başlar ve kalp atışı duyulabilir.

Kabızlık Olabilir
Anne adayında kabızlık baş gösterebilir ve bunu engellemek adına lifli besinlere yönelinmesi en doğrusu olacaktır. Kemik ve kas yapısının geliştiği 15. haftada bebek karına dokunulduğunda hissedilebilir hale gelir; fakat cildi çok incedir ve damar yapısı aşırı belirgindir. Ciltte yer alan yumuşak tüyler de yine bu haftada oluşmaya başlar. 4 aylık hamilelik sürecinin son haftasında ise anne adayının kan oranı arttığından burun tıkanıklığı ya da baş dönmesi yaşanabilmekte ve yine bu haftada anne adayına üçlü test uygulanmaktadır.


4 Aylık Hamilelik Videolu Anlatım

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ