Hamilelik Hakkında Bilgiler
3 Aylık Gebelik (9-12. Haftalar Arası)
Yazar: - 07 Ağustos 2017
325
0

Anne karnında gelişim sürecinde olan bebeğin nasıl oluştuğu gerçekten de mucize gibi bir olaydır. 3 aylık hamilelikte de gelişimi devam eden bebeğin, üçüncü ayın ilk haftası olan 9. haftada, vücudu şekillenmeye devam etmektedir.

Vücut Detaylarının Gelişmesi
Doktor kontrolüne gidildiğinde başı her zaman vücudunun geri kalan kısmına göre daha büyük görünmektedir ve bu tamamen normaldir. Bu aşamada vücut detay gelişiminin ön planda oluşu dikkat çekmektedir. Ayak parmakları ve tırnaklarının belirginleşmeye başladığı bu evrede sindirim sisteminin yanı sıra genital organ gelişim süreci de başlamaktadır ve bebek ufak hareketlere başlamış olsa da anne adayı bunu henüz hissedememektedir. 10. haftada hayati organ gelişiminin devam etmesiyle beraber parmak, diş, beyin ve eğer bebek erkek ise dış genital organının gelişim süreci de başlamış olmaktadır. Bu haftada göz çukurları da oluşan bebeğin gözleri henüz oluşmamıştır. Bebeğin son halini aldığı ve kulaklarının dahi oluştuğu 11. haftayı takip eden 12. haftada çenesi ve burnu oluşan bebeğin el ve ayak tırnakları da tamamlanmıştır.

Bulantıların Sona Ermesi
Anne adaylarında ise 3 aylık gebelik döneminin bitiminde, ilk aylarda görülen uykusuzluk, bulantı, kusma ve idrar artışı artık sona ermektedir. Bazen nadiren de olsa bulantı ve kusmaların dördüncü ayda da devam ettiği görülmüştür. Bu durumda doktor müdahalesi gerekli olabilmektedir. Bu ay içinde hormonlardan dolayı meme ve süt bezlerinin büyümesi ile birlikte meme ucunun koyulaştığı da fark edilmektedir. Bu ayda anne adayının kalbi daha fazla kan pompaladığından baş dönmesi, kalp çarpıntısı ya da baş ağrısı görülebilmektedir. Fakat bunlar kanama, şiddetli bulantı ve kusma ile birlikte yaşandığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu ayda 1 kilo alan anne adayı kendini yetersiz ve aşırı duygusal hissedebilir. Burada eşlerin yardımcı olmaları özellikle önemlidir.


3 Aylık Hamilelik Videolu Anlatım

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ