Hamilelik Hakkında Bilgiler
2 Aylık Gebelik (4-8 Haftalar Arası)
Yazar: - 30 Temmuz 2017
534
0

Hamileliğin birinci ayında gelişim göstermeye başlayan embriyo ikinci ayda da hızla gelişimini devam ettirmektedir. Hamileliğin 5. haftasında bir hücre yığını olmaktan çıkarak bebek, embriyo halini alır ve vücut yapısı ana hatlarıyla şekillenmeye devam eder. 5. haftanın sonunda embriyo ve plasentada erken kan elemanları ile kan damarları oluşur ve kalp atışı ultrason ile duyulup takip edilmeye başlar. Dolaşım sistemi oluşumu devreye girer ve akciğer, bağırsak, idrar kesesi gelişim gösterir. 5. haftada embriyo kalem ucu kadardır ve 6. haftada boyu 3 kat artış gösterir. Yine bu hafta içinde boyu 3 katına ulaşan embriyonun gözlerini oluşturacak olan kesecikler meydana çıkar ve yüz hatları yavaş yavaş gelişim göstermeye devam eder. Bu dönemde beyni de büyüyen embriyonun beyni başını doldurur ve beynin belli bölümleri gelişim gösterir. Kol ve bacaklarında bulunan küçük kemiklerin de seçilir hale geldiği embriyo 6. haftada 3 mm büyüklüğündedir.

Yüzdeki Ayrıntılar
2 aylık hamileliğin 7. haftasında embriyonun göbek kordonu belirginleşir ve yüzündeki ayrıntılar ortaya çıkmaya başlar. Bu haftada ağız boşluğu, küçük burun delikleri, kulak yapısı, kol, bacak, el ve ayakları biçimlenir ve boyu da 8,5mm’dir. 8. haftada el ve ayak parmakları oluşmaya başlayan embriyonun dirsek, bilek, göz kapağı, üst dudağı, burnu ve kulakları iyice belirgin bir hal alır ve ayrıca boyu da 12,5mm’dir.

Beslenmeye Dikkat
2 aylık hamilelikte anne adayında birinci ayda başlayan kusma, baş dönmesi, halsizlik, mide yanması, bulantı gibi durumlar görülmeye devam etmektedir. Bu esnada göğüs uçları büyüyüp koyu bir renk olur ve rahim ağzı da anne adayı farkında olmadan yumuşayarak kendini doğuma hazırlar. Bu aylarda embriyo oldukça hassas bir dönemde olduğundan beslenme gibi konulara oldukça fazla dikkat etmek gereklidir.


2 Aylık Hamilelik Videolu Anlatım

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ